Domorośli artyści, którzy „przyozdabiają” ściany przypadkowych budynków obscenicznymi rysunkami, twórczością związaną z ich przynależnością do klubów piłkarskich czy tekstami profetycznymi, jak to ma miejsce w śródmieściu są prawdziwą zmorą dozorców bloków i kamienic. Zarządcy szukają szybkich i niedrogich sposobów, które pozwolą usunąć skutki działalności wandali oraz uniknąć kar nakładanych przez straż miejską. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze sposoby na usuwanie graffitti ze ścian.

Sposoby usuwania graffitti

usuwanie graffiti w ŁodziZamalowanie bohomazów za pomocą farby nie rozwiązuje problemu, ponieważ zamiast hasła zostawia na ścianie nieestetyczny prostokąt. Ponadto zamalowanie tynku farbą sprawia, że dopływ powietrza do muru zostaje zahamowany i powoduje jego niszczenie. Szczególne znaczenie ma to dla starych budynków, które reprezentują sobą wartość historyczną lub kulturową, jak centrum przemysłowego molocha, który jest trzecim największym miastem Polski. Dlatego najlepszym sposobem na usuwanie graffiti w Łodzi jest zastosowanie specjalistycznych preparatów czyszczących. Można je kupić samodzielnie a następnie metodą prób i błędów nauczyć się usuwania niechcianych malunków z murów. Mają one wygodną formę żelu nakładanego na ścianę, który złuszcza warstwę niechcianej farby. Następnie należy ją zmyć za pomocą myjki z gorącą wodą. Trzeba mieć jednak na uwadze, że tego typu preparaty należy dobrać do powierzchni, aby preparat nie złuszczył także farby, którą pomalowana jest ściana. W przypadku niedużych malunków można sięgnąć po preparaty czyszczące w spraju, które charakteryzują się precyzją aplikacji. Można także zatrudnić firmę czyszczącą ściany, której pracownicy z odpowiednią troską zajmą się pomalowaną ścianą. Używanie specjalistycznych preparatów przez profesjonalistów jest poparte doświadczeniem, a więc będą potrafili dobrać odpowiedni preparat do zamalowanej powierzchni. Ponadto umiejętne ich zastosowanie pozwoli zniwelować ryzyko uszkodzenia nawet starej ściany.

Aby ułatwić dozorcom usuwanie graffitti ze ścian warto zaplanować wcześniej walkę z grafficiarzami i po remoncie na elewacje nanieść specjalną warstwę ochronną, która ułatwia usuwanie niechcianych malunków. Zajmują się tym pracownicy firm czyszczących mury. Dzięki zastosowaniu tej powłoki ryzyko uszkodzenia tynku będzie mniejsze niż podczas czyszczenia surowej ściany. Można wtedy też zastosować mniejsze ilości preparatów złuszczających farbę, a przez to kolejne czyszczenia będą tańsze niż bez zabezpieczeń.