Zasoby leśne wymagają ochrony i racjonalnego gospodarowania dlatego też bardzo ważną kwestią jest maksymalne wykorzystanie pozyskiwanego drewna. Aby temu sprostać zaprojektowano szereg maszyn i urządzeń dzięki, którym możliwe jest oszczędne gospodarowanie tym cennym materiałem. Jednym z nich jest coraz bardziej powszechnie stosowany rębak do drewna. Urządzenie to służy do rozdrabniania uważanych za odpady gałęzi z odrostami i drobnych pni.
Najlepsze rębaki do drewna
Zastosowanie rębaków umożliwiło szybkie i bardzo skuteczne przetwarzanie odpadów drzewnych w zrębki służące do dalszego przetwarzania na opał lub zastosowania ich w ogrodnictwie. Wydajność przetwarzania współczesnych rębaków jest bardzo wysoka niezależnie od tego jaką formę napędu w nim zastosowano. Nowoczesne rębaki to bardzo wytrzymałe konstrukcje napędzane silnikami elektrycznymi, silnikami spalinowymi oraz napędem silnikowym od ciągników przez wał odbioru mocy czyli tzw. WOM. Zastosowanie bardzo dobrych komponentów sprawia, że powstaje znakomity rębak do drewna o najwyższej trwałości i efektywności. Budowa rębaków do drewna opiera się na kilku podstawowych elementach, z których najważniejszym jest mechanizm tnący. Najczęściej w rębakach instalowane są tarcze stalowe z umieszczonymi na nich parami nożami z wysokogatunkowej stali narzędziowej. Uzupełnieniem modułu tnącego jest przeciw nóż. W niektórych modelach rębaków jako mechanizm tnący występuje bęben z nożami. Uzupełnieniem konstrukcji rębaka jest blaszany lej wsadowy oraz otwór lub ramię wyrzutowe. W dobrych modelach ramię wyrzutowe można obracać o 360 stopni aby umożliwić dokładny wysyp zrębków. Większość producentów rębaków montuje w swoich urządzeniach obrotowe wałki wprowadzające z napędem hydraulicznym. Jest to bardzo przydatny element wyposażenia gdyż stabilizuje wprowadzanie materiału drzewnego do urządzenia pod ostrza co bardzo ułatwia pracę operatora i czyni jego pracę znacznie bezpieczniejszą. Producenci tych urządzeń chętnie proponują wyposażenie opcjonalne w postaci rozkładanych podajników rockowych. W Polsce ostatnie lata to rozwój produkcji rębaków przez rodzime firmy, które wytwarzają sprzęt najwyższej jakości w bardzo przystępnych cenach.
Rębaki do drewna to to nie tylko sprzęt dla grupy profesjonalnych użytkowników stawiających bardzo wysokie wymagania w zakresie wydajności przerobu. Producenci oferują również urządzenia do użytku domowego dla właścicieli przydomowych ogrodów lub działkowiczów. Są to rębaki zdolne przetwarzać drobne gałęzie, liście oraz trawę. W przypadku profesjonalnych rębaków pojawił się bardzo wyraźny trend by dawać im możliwość mobilności. Dlatego też umieszcza się je na platformach kołowych i gąsienicowych. Przykładem rębaków mobilnych są urządzenia współpracujące z ciągnikami.