Każdy właściciel swojego domostwa, ceni sobie ciszę i wygodę. Do zagwarantowania tego pierwszego warunku, niezbędne będzie ogrodzenie oraz brama, które zapewni nam bezpieczeństwo i ciszę przy jej otwieraniu i zamykaniu. Najnowocześniejszym i stosunkowo najczęściej stosowanym rodzajem bram są bramy przesuwne. Dzięki posuwaniu się wózków po szynach bramy, zapewniają bezszelestną i prawidłową pracę naszej bramy. Aby jednak wózek dobrze współgrał z szynami bramy, potrzebne jest odpowiednie dostosowanie do niego rolek. 

Jakie rolki do jakich szyn bramy?

Rolka do bramy przesuwnejTo właśnie od liczby rolek w wózku, uzależniona jest prawidłowa praca bramy. Rolki w wózku odpowiadają za utrzymanie całego ciężaru bramy w profilu szyny i za przesuwanie wózka po profilu. Aby jednak nasza brama działała bezbłędnie, niezbędne będzie dopasowanie stosownych wózków z odpowiednia liczbą rolek do konkretnego rodzaju szyn. Na polskim rynku występują trzy rodzaje wózków o różnej liczbie rolek. Pierwszą z nich są wózki z pakietem nr 60. Są to wózki trzy rolkowe, przystosowane tylko i wyłącznie do szyn o rozmiarach 60x60x3,5 mm. Nośność wózków trzy rolkowych wynosi do 200 kg, a brama nie może być dłuższa niż 3 metry. Drugą grupą, jest pakiet wózków nr 70. Kwalifikują się do niego wózki 5 rolkowe o zwiększonej nośności. Ich maksymalna nośność wynosi 400 kg, a długość bramy w tym przypadku nie może przekroczyć 5 metrów. Do tego rodzaju pakietu zalecane są szyny o rozmiarach 70x70x4 mm. Jak łatwo zauważyć, adekwatnie do rozmiaru szyn, wybiera się konkretny rozmiar wózków. Do pakietu wózków 60 pasują szyny o rozmiarach 60x60x3 mm, do pakietu 70, rozmiar szyn wynosi 70x70x4 mm, itd.. Ostatnią grupą są wózki z nr pakietu 80. Są to wózki 5 rolkowe o największej możliwej nośności.Tego typu rolka do bramy przesuwnej jest w stanie unieść bramę o łącznej masie przekraczającej 600 kg. Pasują do ostatniego możliwego rozmiaru szyn a więc 80x80x5 mm. Nie możemy jednak zapomnieć, że oprócz odpowiedniego dopasowania wózka z prawidłową liczbą rolek do właściwego rozmiaru szyn, potrzebny jest jeszcze dobry montaż. Jeżeli nie mieliśmy nigdy wcześniej z tym styczności lepiej będzie jak zatrudnimy do zrobienia tego fachowca.

Oczywiście istnieją bramy jeszcze większe i przekraczające swoją masą 700 kg. Są to jednak bramy chroniące własności dużych firm przemysłowych a nie posesji domowych. Do tego typu bram, potrzebne są specjalne wózki o zwiększonej nośności i liczbie rolek. Są to wózki produkowane tylko i wyłącznie na zamówienie, rozmiar szyn do jakich są przystosowane to 90x90x6 mm  a nawet 120x120x8 mm. Musimy jednak pamiętać, że im większa brama tym większy hałas będzie przez nią wytwarzany, podczas jej działania.