Badanie rynku ma na celu lepsze dopasowanie podaży do popytu. Klienci zawsze będą dokonywali zakupów, bo w ten sposób zaspokajają swoje potrzeby. Przedsiębiorcy co chwile wprowadzają na rynek nowe produkty, modyfikują stare, lub udostępniają nowy, innowacyjny sposób sprzedaży. Kiedyś czekoladowy batonik można było kupić jedynie w sklepie stacjonarnym i nikogo nie dziwiła kolejka przed kasą. Obecnie możemy go kupić w sieci, czy w automacie samoobsługowym.

Jak działa automat vendingowy?

automaty vendingowe na sprzedażOczywiście sklepy i automaty to nie jedyne miejsca gdzie można kupić przekąski, czy napoje, bo znajdziemy je też na stacjach benzynowych, czy na placach. W Polsce automaty vendingowe dopiero wkraczają w przestrzeń publiczną gdyż są jeszcze mało znane. Natomiast w Stana Zjednoczonych, gdzie powstały, s bardzo popularne, a sprzedaż za ich pośrednictwem jest znacząca w skali rynkowej. Możemy je spotkać niemalże wszędzie, ponieważ są dostosowane do prowadzenia sprzedaży wewnątrz, ale także na zewnątrz budynków. Posiadają niezbędne zabezpieczenia i wzmocnienia, które chronią je przed atakami wandali i szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych. Automaty vendingowe na sprzedaż znajdziemy u pośredników, którzy współpracują z producentem, albo bezpośrednio na stronie producenta. Będą to nowe maszyny, które posiadają nowoczesne systemy i oprogramowania. Jednak ze względu na cenę, mogą nie być dostępne na każdego przedsiębiorcy, który chce w ten sposób prowadzić sprzedaż swojego asortymentu. Można także kupić używaną maszynę, która będzie w znacznie niższej cenie. Niektórzy pośrednicy, oferują też możliwość wynajęcia  automatu, co jest alternatywą dla zakupu. Automaty są całkowicie samoobsługowe, czyli klient wybiera pożądany produkt, dokonuje płatności i odbiera go z podajnika maszyny. Obsługa takiego urządzenia jest bardzo prosta i szybka, więc nikt nie będzie miał z tym problemu. Automaty vendingowe najczęściej są stawiane tam, gdzie znajdują się większe skupiska ludzi. Nie tylko z uwagi na większe zainteresowanie produktami jakie się w nich znajdują, ale też dlatego, że też same maszyny były bardziej bezpieczne.

W niektórych maszynach vendingowych jest też zainstalowany czytnik kart płatniczych, dzięki czemu płatność nie wymaga posiadania bilonu. Wielką zaletą automatów jest fakt, że można w nich umieszczać bardzo zróżnicowane produkty, od zimnych napojów, po batony, czekolady i inne produkty o dużej wartości energetycznej. Koszt pozyskania automatu vendigowego jest uzależniony od firmy, z którą decydujemy się na współpracę.