Czas wiosny i lata to okres sprzyjający odpoczynkom na świeżym powietrzu. Wielu z nas wówczas udaje się na piesze lub rowerowe wycieczki po lasach i bezdrożach w naszej okolicy. Bez wątpienia jest to świetny sposób na zrelaksowanie się oraz zażywanie świeżego powietrza. Jednak warto mieć ten na uwadze ten fakt, że w leśnych zaroślach i na łąkach czyhają na nas bardzo groźne owady, które mogą powodować poważne problemy zdrowotne. Mowa tutaj oczywiście o kleszczach żywiących się krwią ludzi oraz zwierząt.

Polecane punkty badań kleszcza

gdzie zbadać kleszczaSam fakt, że kleszcze żywią się naszą krwią nie jest tak bardzo straszny jak to jakie mogą być powikłania po takim ukąszeniu. Spory odsetek kleszczy żyjących w polskich lasach i na łąkach jest nosicielami choroby określanej jako borelioza. Zapewne wielu z Państwa już się z tą nazwą spotkało ponieważ często prowadzone są kampanie reklamowe mające na celu uświadomić Polakom jak bardzo poważna choroba może ich dotknąć. Borelioza często określana jest również jako choroba z Lyme ponieważ to właśnie tam pierwszy raz doszło do zakażenia. W przypadku gdy zostaniemy ukąszeni przez kleszcza nie należy jednak o razu wpadać w panikę. To, że kleszcz nas ukąsił nie oznacza, że na pewno jesteśmy zarażeni boreliozą. Jednak nasze wątpliwości może rozwiać dopiero dokładne przebadanie kleszcza w laboratorium. Obecnie całe mnóstwo osób zadaje sobie pytanie gdzie zbadać kleszcza, który nas ukąsił. Otóż na dzień dzisiejszy w naszym kraju znaleźć możemy setki prywatnych laboratoriów wykonujących badania pod kątem boreliozy. W przypadku gdy zauważymy na naszym ciele kleszcza to koniecznie musimy go bardzo delikatnie wyjąć. Do takich zadań używa się najczęściej specjalnych szczypiec, które obecnie każdy z nas może znaleźć w aptekach. Gdy kleszcz zostanie wyjęty to nie pozostaje nam nic innego jak dostarczyć go do laboratorium gdzie nasza próbka zostanie opisana oraz odpowiednio przebadana. Najczęściej wyniki otrzymuje się już po kilku dniach.

Oprócz boreliozy kleszcze roznoszą również inną groźną chorobę, którą jest kleszczowe zapalenie mózgu. Ta choroba na szczęście występuje jednak bardzo rzadko. Nie możemy jednak w pełni wykluczyć ryzyka jej wystąpienia. Pamiętajmy jednak przede wszystkim o tym by przed kleszczami się zabezpieczać. Do takich zadań wystarczy zastosować odpowiednie preparaty odstraszające. Na sklepowych półkach zalegają dziesiątki różnych preparatów, które może zastosować by kleszcze omijały nas szerokim łukiem. O ich stosowaniu pamiętajmy przed każdym wyjściem w plener.