Decydując się na oznaczenie budynku lub biura własnej firmy, najpopularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie płyt z tworzywa sztucznego, na których nadrukowane zostały nazwa firmy i logo. Ich produkcja jest szybka i tania, a możliwość zastosowania dowolnej kolorystyki dla wielu wydaje się kluczowa przy dokonaniu wyboru. Z czasem jednak tego typu oznaczenie zaczyna blaknąć mimo zastosowania wysokiej jakości materiałów lub wycierać się narażone na zmienne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, lub częste mycie. Dobrą alternatywą wydaje się w takim przypadku zastosowanie tabliczek grawerowanych.

Materiały, na których można stosować grawerunek

tabliczka grawerowanaProces grawerowania polega na wykonaniu wgłębień w materiale stanowiącym bazę, w celu uzyskania określonego wzoru. Współcześnie, najszybszą i najwydajniejszą techniką grawerunku, którą stosuje się w usługach komercyjnych; jest grawerunek laserowy. Za pomocą promieni lasera o odpowiednim natężeniu wypala się wierzchnie warstwy materiału, przy czym można uzyskać efekt trójwymiarowy, dzięki regulacji głębokości, do której dociera wiązka. W ten sposób powstała tabliczka grawerowana, wytrzyma w niezmienionej formie przez bardzo długi czas. Proces wykonania grawerunku może być przeprowadzony na różnych powierzchniach i z wykorzystaniem różnych materiałów bazowych. Bardzo popularny jest grawerunek tabliczek metalowych, które prezentują się elegancko i charakteryzują się bardzo wysoką trwałością. Dostępne są także tworzywa nazywane laminatami grawerskimi. By zwiększyć ich wytrzymałość, pokrywane są warstwą wierzchnią odpornej na promieniowanie słoneczne. Ostatni materiał to folie grawerskie, niezwykle cienkie i elastyczne, dzięki czemu znajdują wiele zastosowań. W szczególnych przypadkach wykorzystywane są tworzywa transparentne. Znajdują one swoje zastosowanie w przypadku instalacji świetlnych. Podświetlony od dołu grawerunek wygląda efektownie i estetycznie. Niewiele osób wie, że tabliczki grawerowane można również wypełniać kolorami.

Aby uzyskać trwały i profesjonalnie wyglądający efekt na lata, warto zamiast nadruków wykorzystać w oznaczeniach firmowych grawerunek. Można go wykonać nie tylko na metalu, ale również różnego rodzaju tworzywach. Natomiast jeśli zależy nam na umieszczeniu tabliczki na śliskiej i nierównej powierzchni, można użyć folii grawerskiej do naklejania. Swoją powierzchnią może ona imitować metal. A dla tych, którzy muszą w projekcie wykorzystać kolor, możliwe będzie wypełnienie nim grawerunku.