Praca przy budowie autostrad, robotach drogowych czy jakiekolwiek inne poważne roboty ziemne nieraz przeciągały się do godzin nocnych, w trakcie których widoczność na placu budowy była dość ograniczona. Mimo wszelkich starań jakie dokładaliśmy by zachować najwyższy poziom bezpieczeństwa, kilkakrotnie zdarzyło się iż o włos uniknęliśmy poważnego wypadku. Głównie było to spowodowane samymi ubraniami roboczymi których używaliśmy, a które nie były dobrze widoczne na drodze, zwłaszcza po zmroku.
Odzież robocza z odblaskami
Do tej pory używaliśmy bardzo wygodnych ubrań roboczych w standardowym zielonym kolorze, jaki przeważał wśród odzieży ochronnej producenta u którego zwykle zaopatrywaliśmy się w sprzęt bhp, aczkolwiek coraz częściej zaczynało być ono nieszczególnie przydatne podczas robót wieczornych. Postanowiliśmy więc wyposażyć się w dodatkowe komplety odzieży roboczej w bardziej widocznych kolorach. Wybrane przez nas ubrania robocze odblaskowe były więc zabarwione na bardzo intensywny i widoczny z daleka pomarańczowy kolor, umożliwiający zauważenie pracownika na drodze czy placu budowy nawet z dużej odległości. Dodatkowo, widoczność zapewniały również odblaskowe pasy, umieszczone na całej szerokości kurtek, oraz w poprzek rękawów. Czyniły one każde zadania wykonywane w warunkach słabej widoczności czy w późnych porach o wiele bezpieczniejszymi, zwłaszcza jeśli owe zadania przeprowadzane były na ruchliwym odcinku drogi czy choćby w centrum miasta. Oprócz oczywistych zalet zwiększenia widoczności pracownika, odzież pozostawała w dalszym ciągu wytrzymała i wygodna. Pracując na otwartej przestrzeni, preferowaliśmy ubrania które dobrze chroniły nie tylko przed niskimi temperaturami ale również przed wodą, dlatego wybrane komplety ubrań roboczych były całkowicie wodoodporne i nieprzemakalne, i dobrze zatrzymywały ciepło, pozwalając na pracę nawet w najgorszych warunkach pogodowych bez dodatkowego dyskomfortu.
Zastosowany materiał nie był jednak tak sztywny jak ten który zazwyczaj używany był do szycia odzieży pracowniczej, dlatego ubrania umożliwiały większą swobodę ruchów, a tym samym bardziej precyzyjne wykonywanie wszelkich prac. Odblaskowa odzież nie była jednak droższa niż standardowe warianty ubrania pracowniczego, i na ogół uznawana była za jeden z rodzajów, dlatego też była bardzo dobrym dopełnieniem inwentarza dla załóg pracujących przy robotach ziemnych lub w miejscach wymagających ostrożności, jak choćby podczas wszelkich prac w mieście, obok otwartych ulic.