Zdrowa i właściwie zbilansowana dieta opiera się przede wszystkich o dużą ilość świeżych warzyw, które trzeba spożywać każdego dnia. Są one źródłem niezbędnych witamin i minerałów w łatwo przyswajalnej formie. Żeby je nabyć, udajemy się na pobliski plac targowy, do sklepów spożywczych, czy dużych marketów. Jedne warzywa są uprawiane ekologicznie, a inne z zastosowaniem sztucznych środków, ale często konsument nic nie wie na ten temat. 

Jakie warzywa najczęściej kupujemy? 

produkcja warzyw w PolsceOd paru lat w mediach jest głośno o ekologicznej żywości, która jest uprawiana be zastosowania szkodliwych pestycydów, czy bez sztucznych nawozów. Takie produkty mają odpowiednie oznaczenia i certyfikaty, jednak mają wysokie ceny jak na zarobki przeciętnych obywateli. Większość ludzi kupuje warzywa na targach i warzywniakach, gdyż w większości przypadków są to produkty uprawiane w Polsce. My, jako kraj możemy się pochwalić doskonałą uprawą truskawek, które w sezonie letnim smakują wybornie i królują niemalże w każdym domu. W kwestii warzyw, możemy się poszczycić dorodnymi ziemniakami, czy cebulą, która odpowiedni przechowywana przetrwa do następnego sezonu. Produkcja warzyw w Polsce jest na wysokim poziomie, choć nie jest on wystarczający dla zaspokojenia potrzeb wszystkich mieszkańców, dlatego też część z nich jest sprowadzana z zagranicy. Najwięcej powierzchni uprawnej w naszym kraju zajmuje cebula, marchew i kapusta, a w następnej kolejności są ogórki gruntowe, buraki ćwikłowe, czy pomidory gruntowe. W sezonie ich zbioru, uświadczymy je w każdym sklepie i na bazarze i będą wyjątkowo dorodne. Produkcją warzyw w naszym kraju w przeważającej części zajmują się małe gospodarstwa rolne, które specjalizują się w uprawie maksymalnie kilku gatunków roślin, dzięki czemu ich praca jest efektywna. Duże gospodarstwa liczące dziesiątki, a nawet setki hektarów pól uprawnych, dysponują nowoczesnymi maszynami, które powodują, że czynnik ludzki w pracy jest sprowadzony do minimum. Jednak pomimo wszystko, plony warzyw w dużej mierze zależą od warunków atmosferycznych, które mogą spowodować wielkie spustoszenia na polach. 

W uprawie warzyw bardzo ważna jest odpowiednia gleba i system nawadniania, ponieważ żadna roślina nie wyrośnie w suchym piasku. Warzywa szklarniowe nie mają takie wzięcia jak te, które dojrzewają w pełnym słońcu, dlatego najwięcej jest upraw gruntowych. Każdy z nas rocznie kupuje kilkadziesiąt kilogramów warzyw, z czego większość pochodzi z polskich plantacji, a jedynie wybrane rodzaje są importowane.