Wielu ludzi marzy o tym, aby po powrocie z pracy do domu czekała na nich miła niespodzianka. Uważa się, że nikt nie przywita człowieka lepiej niż wierny czworonóg. Często słyszy się, że ludzie dzielą się na miłośników psów i zwolenników kotów. Najlepiej wybrać takie zwierzę, które będzie nam odpowiadało charakterem i którym będziemy mogli się odpowiednio zaopiekować. Pewną pomocą może okazać się wybranie zwierzaka w typie rasy, ponieważ z założenia taki pupil powinien zachowywać się w określony sposób.

Wymogi wobec rasowych kotów z hodowli

hodowla kotów brytyjskichJeśli podoba nam się określony typ kotów, możemy rozejrzeć się za hodowlą danej rasy. Należy zwracać szczególną uwagę na to, jak określa się hodowla, gdzie jest zarejestrowana, czy jest zrzeszona w federacji lub organizacji felinologicznej objętej patronatem poważanej instytucji, takiej jak Federation Internationale Feline (FIFe). Trzeba mieć na uwadze, że zwierzęta rasowe powinny mieć znane pochodzenie, które można prześledzić kilka pokoleń wstecz, w innym wypadku mielibyśmy do czynienia z pseudohodowlą. Warto poprosić o stosowną dokumentację, zanim zdecydujemy się już na konkretnego kociaka. Renomowana hodowla kotów brytyjskich zadba o to, aby kocię było wydane dopiero po ukończeniu dwunastego tygodnia życia, kiedy to już uniezależni się od mamy i będzie gotowe samodzielnie zadbać o siebie i jeść stały pokarm. Ważne jest także, aby były zaszczepione i odrobaczone. W tym wieku maluch będzie już odpowiednio zsocjalizowany, co oznacza, że wie, jak się zachowywać przy innych kotach oraz jak wyznaczać swoje granice. Będzie też potrafił skorzystać z kuwety, jeśli tylko wybierzemy podobny model i żwirek, do którego był przyzwyczajony. Kot wydawany nowemu właścicielowi musi mieć rodowód FPL, który potwierdzi jego pochodzenie, a także książeczkę zdrowia ze stosownymi wpisami lub paszport. Najlepiej byłoby, gdyby posiadał także microchip, który pozwoli go rozpoznać w lecznicy weterynaryjnej, gdyby uciekł z domu. Poza tym konieczna będzie wyprawka, czyli wszystkie rzeczy, których zwierzak będzie potrzebował do prawidłowego funkcjonowania.

Wybierając kota rasowego, musimy upewnić się, że zabieramy zwierzaka z zarejestrowanej hodowli i płacimy za zdrowego, zadbanego kociaka. Warto sprawdzić, czy podopieczni byli prezentowani na wystawach i czy hodowla zrzeszona jest w federacjach i organizacjach. Poza tym trzeba dopytać się o wiek, przebyte zabiegi weterynaryjne i rodowód, aby mieć gwarancję, że cały proces adaptacyjny przebiegnie sprawnie i bez przeszkód.