Immunoterapia alergenowa, nazywana inaczej odczulaniem należy do jednej z metod leczenia alergii. Specjaliści uważają, że immunoterapia jest najskuteczniejsza metodą w celu wyleczenia alergii, ale także bezpieczną metodą. Powikłania i działania niepożądane występują bardzo rzadko lub stopień powikłań jest bardzo niski i nie zagraża życiu.
Na jaką metodę odczulania się zdecydować?
Wśród powodów dla których osoby są poddawane odczulaniu znajdują się uczulenia na pyłki różnych roślin w rożnych porach roku, jad owadów czy roztocza i drobnoustroje, które bytują w kurzu domowym. Wybór skutecznej metody jest niezmiernie ważny. Wobec tego którą metodę wybrać? Przy dokonywaniu wyborów ważny jest dobór alergenu i terapii. Te informacje każdy lekarz specjalista powinien wynieść z wywiadu z pacjentem oraz z odpowiednio dopasowanych testów na alergię. Najbardziej powszechną metodą odczulania jest iniekcja podskórna, czyli tzw. szczepionki. Odczulanie tą metoda może być całoroczne, gdzie pacjent przyjmuje 7 szczepionek w odstępach kilki do kilkunastu dni przez około 1,5 miesiąca. W okresie, gdy nie ma tak dużej potrzeby stosowania pacjent przyjmuje nieco mniejsza dawkę Terapia całoroczna trwa zwykle około 3 lata. Drugim sposobem na metody na odczulanie jest metoda okresowa polegająca na terapii w okresie przedsezonowym. Długość tej terapii to około 5 lat. Na początku terapii dawkowanie jest podobne jak w przypadku terapii całorocznej, jednak w późniejszym czasie leczenia dawka podawanej szczepionki zostaje zmniejszona. Do kolejnej metody odczulania należy dosyć innowacyjna i alternatywna metoda nazywana immunoterpią podjęzykową. Pacjent sam przyjmuje odpowiednią dawkę leków. Podobnie jak w przypadku iniekcji podskórnej minimalnym wiek jaki trzeba mieć aby rozpocząć terapię jest 5 rok życia. Jeśli chodzi o moment rozpoczęcia odczulania, to najlepszym momentem jest okres jesienno-zimowy, jednak w przypadku uczulenia na kurz domowy okres, w jakim można rozpocząć terapię i testy alergiczne nie ma znaczenia. Warto wspomnieć też o fakcie, że iniekcja podskórna jest refundowana w przeciwieństwie do alternatywnej metody jaką jest immunoterpia podjęzykowa. Osoby, które mają podejrzenia co do uczulenia na coś powinny udać się do lekarza specjalisty, aby przeprowadzić odpowiednie testy alergiczne i przeprowadzić wywiad z lekarzem. Jednak istnieją pewne przeciwwskazania, przez które niektóre osoby nie mogą poddać się terapii odczulania mimo uczulenia na jakiś alergen. Do głównych powodów należą: zaburzenia układu immunologicznego, ciężka astma, choroby serca czy ciąża.
Podsumowując terapia immunologiczna uzależniona jest od wielu czynników. Dobór metody odczulania zależy od preferencji danej osoby, stanu zdrowia, możliwości finansowych oraz tego, czy można jej się poddać mają pewne przeciwwskazania. Osoby podejrzewające u siebie alergię w pierwszej kolejności powinny udać się do lekarza i wykonać stosowane badania i przeprowadzić odpowiednio wywiad z lekarzem.