Czy lubicie podróżować? Dla wielu z nas to wspaniała okazja do relaksu, nabrania sił, poszerzenia swoich horyzontów, poznania nowych ludzi i naładowania akumulatorów pozytywną energią. Jedni pragną zobaczyć jak najdalsze zakątki świata, inni poznać przede wszystkim własną małą ojczyznę. Czas wakacji i urlopów to wspaniała okazja, by dotrzeć w miejsca, których nigdy wcześniej nie mieliśmy szansy poznać.

Zamek w Ojcowie gratką dla turystów

zamek ojcówJeśli chcemy podróżować i przeżywać niezwykłe przygody, wcale nie musimy daleko wyjeżdżać. Wystarczy, że nieco lepiej poznamy nasz własny kraj, wyjątkowo atrakcyjny turystycznie. Polska przyciąga zwiedzających niezwykłymi zabytkami i malowniczymi krajobrazami. Możemy pochwalić się również bogatą historią, dzięki której obcokrajowcy uważają nasz kraj za wyjątkowy. Do ciekawych zabytków, na które warto zwrócić uwagę, należy zamek Ojców, wchodzący w skład Szlaku Orlich Gniazd, czyli średniowiecznych fortyfikacji, wybudowanych głównie w celach obronnych za panowania króla Kazimierza Wielkiego. Obecnie stanowi on atrakcję turystyczną dla wszystkich odwiedzających Ojców. Cały Ojcowski Park Narodowy może poszczycić się dużym zainteresowaniem turystów, którzy szczególnie chętnie zwiedzają zamek. Nic w tym dziwnego, obecnie po gruntownych remontach i renowacji jest on wyjątkową atrakcją turystyczną. Możemy poznać jego dawny układ i funkcje, dowiedzieć się wielu ciekawostek z historii Polski, oraz podziwiać przepiękne widoki. Średniowieczne zamki budowano najczęściej na wzgórzach, by móc obserwować okolicę. Nie inaczej jest w przypadku ojcowskiego zabytku. Jura Krakowsko – Częstochowska to niezwykły zakątek Polski, słynący z charakterystycznych formacji wapiennych. Możemy je podziwiać, a na niektóre można próbować się wspinać. Z pewnością stanowią one ciekawe urozmaicenie krajobrazu, którego nie spotkamy nigdzie indziej w Polsce. Zwiedzając ojcowski zamek warto zwrócić na nie szczególną uwagę, gdyż są one widoczne z murów i tarasów widokowych. W Ojcowie znajdziemy też wygodne noclegi, w razie gdybyśmy chcieli zatrzymać się tam na dłużej. Z pewnością to dobry pomysł na wycieczkę w czasie wolnym.

Szlak Orlich Gniazd i wyjątkowe zamki od lat przyciągają turystów spragnionych bliskiego spotkania z historią oraz niezwykłymi krajobrazami. Jeden z najbardziej znanych, od którego nazwę bierze park narodowy – zamek w Ojcowie, jest szczególnie wart zwiedzenia. Możemy wówczas dowiedzieć się wielu ciekawych faktów z naszej historii, a także posłuchać o malowniczych skalnych formacjach i podziwiać je na własne oczy.