Moja firma wygrała przetarg na wykonanie nowej przestrzeni otwartej w naszym mieście. Planowane było stworzenie wysepki, która z trzech stron otoczona była wodą. Do tego celu konieczne było lekkie zmienienie toru rzeki. W tym celu postanowiliśmy wykonać jej odgałęzienie. Oczywiście jest to zadanie bardzo czasochłonne i wymagające całej masy profesjonalnego sprzętu budowlanego, który umożliwi jego realizację.

Zastosowanie stalowych wyprasek

stalowe wypraskiNajważniejszym elementem tych prac było odpowiednie zabezpieczenie się przed działaniem wody, która mogła wpłynąć negatywnie na maszyny oraz same prace. Przede wszystkim jej obecność uniemożliwia skuteczne pogłębianie i poszerzanie wykopów, co jest dość dużym problemem. Dlatego też konieczne było właściwe odgrodzenie się od niej, dzięki czemu mogliśmy swobodnie wykonywać swoją pracę. Do tego celu wykorzystaliśmy stalowe wypraski, które zamontowaliśmy zaraz przy samej granicy koryta rzeki. Dzięki temu w momencie poszerzenia wykopu moglibyśmy wykonać to bezpiecznie bez ingerencji wody. Wypraski są bardzo solidnym wyposażeniem, które jest w stanie wytrzymać bardzo duży napór, dzięki czemu idealnie nadają się one do zastosowania właśnie w takich sytuacjach. Wypraski są konstrukcją segmentową, gdzie każdy z nich mocuje się do następnego. Działa to więc na podobnej zasadzie do łańcucha, gdzie duża ilość elementów tworzy bardzo solidny przedmiot, który zdecydowanie ciężko jest uszkodzić. Taka zasada działania wymaga jednak aby każdy z elementów całości był solidny, dlatego też należy wykorzystywać wypraski odpowiedniej jakości i po każdym użyciu monitorować je pod kątem uszkodzeń i właściwie konserwować. Wypraski montuje się z wykorzystaniem specjalnej maszyny służącej do ich wciskania w ziemie. Jest to rozwiązanie najbezpieczniejsze i najskuteczniejsze. Gwarantuje ono solidne umieszczenie ich w gruncie, dzięki czemu są one stabilne i odporne na siły na nie napierające. Montaż jest tutaj bardzo ważny, gdyż w momencie gdy zostaje on źle wykonany, może to znacznie wpłynąć na wytrzymałość całej konstrukcji zabezpieczającej wykop w konkretnym miejscu.

Bez wyprasek nie poradzilibyśmy sobie z tym projektem, dlatego też ich wykorzystanie było tak bardzo ważne. W przypadku takich konstrukcji jak nasze, często się ich nawet nie wyciąga z ziemi. Ma to na celu zabezpieczenie sztucznego brzegu rzeki przed osuwaniem się, które może być spowodowanie ciągłym podmywaniem przez wodę. Takie koryto nie jest naturalne, więc musi zostać w odpowiedni sposób zabezpieczone.