Podłoga w domu może przybierać rozmaite rodzaje w zależności od technologii wykonania. Może być na niej położona wykładzina, płytki ceramiczne lub panele podłogowe. Ostatnio coraz częściej do łask wracają tradycyjne podłogi drewniane, które obecnie, dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań technologicznych wyglądają o wiele lepiej niż kiedyś, a co najważniejsze są także bardziej trwałe.

Olejowanie desek podłogowych

olejowana deska podłogowaDrewniane deski podłogowe to już rarytas, który nie dość, że pięknie wygląda, to jeszcze sprawia wrażenie bardzo komfortowej pod względem poruszania się po niej. Miękkie drewno to przyjemne podłoże dla naszych stóp, a do tego nie tak zimne, jak na przykład płytki ceramiczne. Aby jednak takie deski służyły nam długo trzeba je odpowiednio zabezpieczyć. Najważniejszym etapem tego zabezpieczania jest odpowiednia impregnacja deski, która jest w tym przypadku połączona także z nadawaniem jej barwy. Wprawdzie można deski po prostu pomalować farbą do drewna, ale zamazuje to ich naturalną, drewniana strukturę, a w wielu przypadkach nie o to nam w końcu chodzi. W celu impregnacji, przy jednoczesnym zachowaniu struktury drewna stosuje się oleje do drewna. Taki środek wnika w głąb drewna, zabezpieczając je przed gniciem i szkodnikami, a jednocześnie w żadnym stopniu nie wpływa na wygląd struktury drewna. Zwoje pozostają na swoich miejscach i sęki także. Taka olejowana deska podłogowa przypomina tradycyjną, dopiero co wyciętą na tartaku deskę, tylko, że posiadającą charakterystyczną barwę. Kolor drewna możemy dobrać w oparciu o paletę olejów, które służą do jego barwienia. Nie jest ona tak rozbudowana, jak farb do drewna, ale w zupełności wystarczy do nadania rozmaitych barw naszym deskom. Warto dodać, że przy wykorzystaniu olejów można otrzymać różne efekty w zależności od gatunku drewna, jaki akurat używamy. Ten sam olej będzie inaczej wyglądał na drewnie dębowym, a inaczej na drewnie lipowym. Wiele zależy od kombinacji tych dwóch elementów. Warto o tym pamiętać podczas wyszukiwania odpowiednich desek.

Z reguły deski podłogowe są już olejowane przed samą ich sprzedażą, tak że możemy dobrać barwę naszej podłogi już na etapie zakupu. Jeśli jednak mamy zamiar olejować je na miejscu, to powinniśmy kupić deski bez impregnacji. Dopełnieniem olejowania jest lakierowanie desek podłogowych, czyli nakładanie warstwy lakieru. Zabezpiecza ona dodatkowo całą podłogę, przez co nie straszne są jej zarysowania. Nawet jeśli dojdzie do takiej sytuacji, to naprawcza warstwa załatwi tą sprawę.