Człowiek starszy wymaga pomocy, tak samo jak dziecko. Jest to osoba, której organizm zaczyna tracić na sile i w związku z tym istnieje już ograniczona możliwość zadbania o siebie oraz swoje gospodarstwo domowe. W związku z tym ludzie oczekują, że zrobi to ktoś za nich. Z reguły jest to rodzina, lecz nie zawsze można liczyć na ich pomoc i w związku z tym ludzie zwracają się o pomoc do opiekunek osób starszych lub inaczej mówiąc asystentek. Opiekunki mają zakres swoich obowiązków.

Czego dotyczą obowiązki opiekunki osoby starszej?

dobra opiekunka osoby starszejOpiekunka do osoby starszej jest osobą sprawną fizycznie, która w sposób dynamiczny potrafi zająć się wszystkim. Staje się nagle gospodynią domu osoby starszej lub schorowanej. Musi więc działać tak, jakby dbała o swój własny dorobek oraz o swoją własną rodzinę. By zostać opiekunką, należy mieć odpowiednie predyspozycje oraz zgadzać się na warunki  pracy i spełniać poszczególne obowiązki odpowiedzialnie i sumiennie. Dobra opiekunka osoby starszej będzie pomagała osobie, która jest pod jej opieka we wszelkich czynnościach dnia codziennego od rana do nocy. Będzie zajmowała się jego myciem, ubraniem, czesaniem i pielęgnacją pod względem zdrowotnym. Bardzo ważna będzie pomoc podczas toalety, jedzenia oraz spacerów. Każda opiekunka, która zgadza się na opiekę nad osobą starszą powinna umieć gotować. Jej wiedza z zakresu racjonalnego żywienia osób starszych musi być na bardzo wysokim poziomie. Opiekunka opowiada za prawidłową i zdrową dietę, która będzie jednocześnie smaczna. Oprócz tego, że praca opiekunki opiera się na pielęgnacji i gotowaniu posiłków, to jeszcze musi zająć się sprzątaniem mieszkania, w którym znajduje się osoba starsza. Musi więc codziennie odkurzać, myć naczynia i ścierać kurze. Raz na jakiś czas warto będzie te umyć okna czy zająć się trzepaniem dywanów. Pomoc opiekunki również zaznacza się w zakresie robienia codziennych zakupów, a ponadto bardzo ważnym obowiązkiem jest dotrzymywanie towarzystwa osobie starszej, ponieważ nic nie dolega tak bardzo starszej osobie, jak jego samotność.

Jest to podstawowy zakres obowiązków każdej osobie, która podjęła się zatrudnienia w zakresie opieki nad osobą starszą. Jak widać, trzeba być osobą odpowiedzialną i trzeba lubić pracę z ludźmi. Warto jest podchodzić do tej pracy z ogromną naturalnością i uśmiechem, by lepiej móc się dogadać ze swoim podopiecznym. Miła opiekunka, która zajmie się wszystkim w domu to skarb i w związku z tym jest to praca dobrze płatna, szczególnie w Niemczech.