Dla wielu osób koszenie ogródka jest nieprzyjemnym obowiązkiem, jednak lubią widok gładko przyciętego trawnika. Dlatego też coraz większym zainteresowaniem cieszą się kosiarki samobieżne. Nazywa się je również robotami koszącymi, ponieważ nie wymagają one obsługi przez właściciela, a jedynie zadbania o to, aby nie zabrakło im paliwa i regularnego serwisowania. Na rynku pojawiły się jakiś czas po robotach sprzątających, a ich działanie jest bardzo podobne. Kosztują one więcej niż tradycyjne kosiarki, jednak zapewniają wygodę i regularne przycinanie trawnika, bez konieczności poświęcania wolnego czasu.

Wybór kosiarki samobieżnej

kosiarki spalinowe samobieżnePrzed zakupem robota koszącego należy zastanowić się, jaki model wybrać. Obecnie rynek obfituje w urządzenia wielu firm. Pamiętać też należy o różnych sposobach zasilania. W sklepach dostępne są kosiarki spalinowe samobieżne oraz urządzenia elektryczne. Te pierwsze mają większą moc, wymagają jednak uzupełniania zbiornika paliwem. Drugie muszą natomiast odbyć cykl ładowania po skoszeniu pewnej powierzchni. W tym celu powracają do stacji dokującej, która podpięta jest do źródła zasilania. Działanie kosiarek wykorzystuje specjalny mechanizm wykrywania kolizji. Oznacza to, że kosiarka po napotkaniu przeszkody zmieni kierunek jazdy. Dzięki temu nie trzeba usuwać z trawnika ławek, stołów i innych elementów wyposażenia, ponieważ robot koszący sam znajdzie nową ścieżkę. Pamiętać jednak należy, że kosiarki samobieżne działają najlepiej na płaskim terenie. Wszelkie zbyt duże nierówności, mogą zatrzymać je, konieczność podjeżdżania pod wzniesienia zużywać będzie bardzo dużo paliwa, a kamyki i twarde przedmioty uszkodzą noże w przypadku najechania na nie. Są to jednak problemy, które nie dotyczą wielu właścicieli ogrodów, dlatego też coraz częściej zobaczyć można roboty koszące w trakcie pracy. Ich cena jest wyższa niż kosiarek tradycyjnych, jednak samo wykorzystanie kosiarki samobieżnej sprawia, że właściciel nie musi poświęcać swojego wolnego czasu.

Kosiarki samobieżne można coraz częściej zobaczyć w ogrodach właścicieli domów jednorodzinnych. Są one wygodnym rozwiązaniem dla osób, które lubią widok równo przyciętego trawnika, jednak nie chcą poświęcać swojego wolnego czasu na pracę w ogrodzie. Roboty koszące dzielą się na spalinowe i elektryczne. Różnią się one mocą i sposobem działania. Łączy je wykorzystywanie skomplikowanego systemu wykrywania kolizji, dzięki któremu nie utkną w trakcie koszenia na dużej przeszkodzie, tylko znajdą inną drogę.