Zastosowanie profesjonalnych napędów hydraulicznych

Maszyny funkcjonują na zasadzie mechanizmów napędzanych za pomocą różnych systemów napędowych. Kluczowym elementem jest źródło napędu, które przetwarza dedykowane źródło energii na pracę mechaniczną. Obojętnie, czy to jest silnik spalinowy czy elektryczny, poprzez nie wykonywana jest na maszynach pewna praca. Energia powstała w tych centralnych jednostkach generuje ruch poprzez koła zębate lub przy pomocy innych rodzajów napędów, na przykład hydraulicznych.

Jak działają napędy hydrauliczne?

napędy hydrauliczneNapęd hydrauliczny dobrze kojarzy się z wodą, a właściwie cieczą, gdyż to za jej pośrednictwem przekazywana jest energia, na wszystkie elementy układu. Najbardziej wydajną cieczą jest olej hydrauliczny, który posiada dodatkowo właściwości smarownicze chroniące elementy układu. Olej jest bardzo gęsty, dlatego jego przepływ jest bardzo płynny, stąd duża precyzja układów hydraulicznych. Wszystkie napędy hydrauliczne mają to do siebie, że pracują w bardzo wysokich ciśnieniach. Pompa, napędzana elektrycznie lub za pomocą silnika spalinowego tłoczy ciecz poprzez elementy układu wytwarzając w nim pewną wartość ciśnienia. Jest ona regulowana przez reduktor, który zwalnia ciśnienie jeśli zostało ono przekroczone ponad umowna granicę. Sterowanie każdą odnogą układu odbywa się poprzez regulację zaworów przepuszczających i powstrzymujących przepływ cieczy w układzie. Na samym końcu są elementy zamieniające siłę ciśnienia cieczy na pracę mechaniczną. Mogą one być naprawdę różne. Podstawowym elementem są siłowniki hydrauliczne, czyli elementy walcowe z tłokiem w środku, które wysuwają się i chowają w zależności od tego z której strony tłoka podamy ciecz pod ciśnieniem. Ciecz naciska na dno tłoka wywołując na niego parcie, będące siłą, która ten tłok wysuwa lub chowa. Jest pewna zasada, która mówi, że przy tym samym ciśnieniu większy tłok działa większą siłą niż mniejszy. Ma to związek z przeliczeniem rozkładu ciśnienia na powierzchnię tłoka. Im ona większa tym ten współczynnik wynosi więcej.

Oczywiście poza tłokami istnieje całe mnóstwo innych elementów, które przetwarzają ciśnienie na pracę mechaniczną. Zasada polega zawsze na tym, aby wykorzystać parcie ciśnienia na pewną powierzchnię. Na tej zasadzie można nawet budować tłoki o napędzie obrotowym, czy też inne bardziej skomplikowane mechanizmy. W większości jednak przypadków wykorzystuje się tradycyjne tłoki, natomiast zmianę kierunku pracy realizuje się poprzez mechanizmy napędzane tymi właśnie standardowymi tłokami. Takie podejście sprawdza się najlepiej.