Jak dobrze wiemy, pracowników Białorusi, Gruzji i Ukrainy mamy mnóstwo, póki co najwięcej z wszystkich przybyszy, którzy przybyli do naszej pięknej ojczyzny za pracą. Cóż, nic dziwnego przez ostatnie 10 lat polski rynek uległ zdecydowanie dużym zmianom strukturalnym. Bylo to spowodowane między innymi duża skalą emigracji zarobkowej Polaków. 

Dodatkowe ręce do pracy 

dobrzy pracownicy z gruzjiW warunkach konkurencyjności polskich przedsiębiorstw oraz ogromnego niedoboru siły roboczej, dodatkowi pracownicy stają się czymś niezbędnym. Gruzja w dniu 1 marca 2017 zniosła obowiązek wizowy, dotyczący krótkotrwałych 90 dniowych pobytów. Zatrudnianie cudzoziemca w Polsce nie jest skomplikowane, jedynym warunkiem zatrudnienia w Polsce jest posiadanie odpowiedniego dokumentu, który wydany zostaje przez wojewodę. Czasami jednak przepisy przewidują wyjątki od reguły. o zezwolenie na pracę, będą mogli ubiegać się wszyscy obywatele z państw trzecich. Wchodzące w życie przepisy pozwalają na prace stałą i tymczasową dla Gruzinów. Ułatwiono również, możliwość kontynuacji pracy z cudzoziemcem po okresie pracy na podstawie oświadczenia. Co ma zachęca do tego, aby cudzoziemców zatrudniać na umowę o pracę.  Czyli najlepsza formę umowy. Ponadto miesięczne wynagrodzenie pracownika z zagranicy nie może być niższe niż wysokość minimalna miesięcznego wynagrodzenia. Gospodarka w Polsce rozwija się prężnie i szybko, firmom zaś coraz trudniej znaleźć pracownika na stałe. Często wśród pracowników to zwykli pracownicy fizyczni, ale zdarzają się również wykształceni, informatycy, spawacze czy budowlańce. Młodzi ludzi, którzy wyjechali na zachód, za lepszym pieniądzem do Anglii, Belgi, Holandii czy Niemiec, nie miał kto zastąpić w Polsce. Tak więc pracodawcom jest na rękę zatrudnianie pracowników z zagranicy. Fala nabiera coraz większego rozpędu dobrzy pracownicy z gruzji są coraz bardziej rozchwytywani. W ubiegłym roku pozwolenie na pracę dostało około 200 tysięcy cudzoziemców ze wschodu. Co ciekawe, gospodarka rozwija się nadal i zaczynamy przyjmować ludzi z Azji, ponieważ są jeszcze mniej wybredni. 

Osoby pochodzące z Gruzji, Ukrainy czy Białorusi, wybierają Prace w Polsce, ponieważ warunki pracy i wynagrodzenie pracy w naszej ojczyźnie jest dla nich zadowalające w porównaniu z ich krajem ojczystym. Mnóstwo agencji zatrudnia teraz sąsiadów ze wschodu, przeprowadzają rekrutacje, prowadzą leasing pracowniczy dla zakładów produkcyjnych. Cóż, firmy również zmuszone są do do zatrudniania cudzoziemców, ponieważ u nas już nie brakuje tylko pracowników fizycznych ale i wykwalifikowanych.