Jesteśmy z żoną posiadaczami dużego ogrodu, w którym uprawiamy nie tylko warzywa i krzewy owocowe, ale też piękne i kolorowe kwiaty. To miejsce stanowi naszą dumę i chętnie spędzamy w nim czas. Utrzymanie ogrodu bywa jednak kosztowne, zwłaszcza w ostatnich latach, gdy długie są okresy suszy. Zaczęliśmy więc szukać sposobów na poczynienie oszczędności. Jednym z nich okazał się zbiornik na wodę deszczową. Na co zwracaliśmy uwagę przy jego wyborze?

W jakim celu kupiliśmy zbiornik na wodę deszczową?

wytrzymałe zbiorniki na wodę deszczowąBywały dni, kiedy codziennie musieliśmy wyciągać z pomieszczenia gospodarczego wąż ogrodniczy i spędzać co najmniej półtorej godziny rano lub późnym wieczorem na podlewaniu ogrodu. Było to nie tylko problematyczne, ale też drogie rozwiązanie. Koszty zużycia wody zaczęły nas przerastać. Zaczęliśmy szukać jakiegoś innego sposobu na dostarczenie wody naszym roślinkom. W sklepie ogrodniczym zainteresowały nas wytrzymałe zbiorniki na wodę deszczową. Miały różną pojemność, od 210 do nawet 1600 l. Co ważne, były to produkty wolnostojące, ale bardzo estetycznie wykonane. W gruncie rzeczy same w sobie pełniły funkcje ozdobną. My zdecydowaliśmy się na zakup zbiornika w kształcie dzbana, inspirowanego sztuką użytkową starożytnej Grecji. Zamontowaliśmy go tuż obok rynny, tak by woda z niej spływająca wpływa wprost do zbiornika. Dzięki temu jego napełnienie jest bezobsługowe i bardzo łatwe. Woda nie spływa po chodniku, ale jest wykorzystywana do podlewania roślin. W wybranym przez nas modelu producent zastosował ochronę przed przelewaniem się wody. Znajdują się w nim również dwa fabrycznie zaślepione otwory gwintowane na kran lub wąż ogrodowy na szybkozłączkę (odpowiada wysokości konewki, dzięki czemu jej napełnienie jest bardzo proste). Niektóre z dostępnych na rynku modeli mają w zestawie również donicę na kwiaty. Nasi znajomi, gdy zobaczyli zbiornik na deszczówkę w naszym ogrodzie, postanowili podobną kupić do swojego ogrodu. Ma on mniejszą powierzchnię, więc mogli pozwolić sobie na mniejszych rozmiarów zbiornik. Zdecydowali się na model wykonany z polipropylenu, który jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne.

Nasz ogród stanowi naszą dumę, jednak utrzymanie go w dobrym stanie jest zadaniem bardzo trudnym. Regularnie usuwamy chwasty, dbamy i poszczególne okazy, ale też musimy zapewnić roślinom prawidłowe nawodnienie. A w ostatnich latach nie jest to zadanie proste. Bywają tygodnie, gdy nie spadnie ani jedna kropla deszczu. Zbiornik na deszczówkę choć w pewnym stopniu pomaga nam zmniejszyć rachunki za wodę i zadbać o nasze rośliny.